Kooraste Pikkjärv

Truuta aheljärvestiku kolmas järv, Koorastest 3 km lääneedela pool. Järv paikneb 117,1 m kõrgusel merepinnast. On pikliku, lääne-kagu suunas kõverdunud kujuga. Järve pindala on 8,9 ha, suurim sügavus 14,8 m (keskmine sügavus 5,1 m). Kõige sügavam on järve lääneots. Kaldad on lauged, kaugemal oru nõlvadele kõrgele tõusvad, kaetud enamasti metsaga. Ainult järvest läänes leidub põldu. Kallas on enamasti kõva, kaetud savika peeneteralise helehalli sapropeeliga.

Läbivool on võrdlemisi tugev. Sissevool on läänest, Liinujärvest, välja voolab Kusta ehk tamme oja, mis suubub Vaaba järve. Kallastel leidub allikaid. Pikkjärve läbivat mingi pöörlev hoovus.

Vesi on kollakasroheline kuni kollakaspruun, keskmise läbipaistvusega (2,3-2,5 m) ja märgatavalt kihistunud.

Fütoplanktonit ei ole järves kuigi palju, zooplanktonit on rohkem; zooplanktonite liike on üsna arvukalt, teiste seas esinevad tiivsõudik ja järve-jämekoodik. Põhjaloomastik on vaene, kuid sellesse kuulub haruldane kaan Haemanteria costata.

Järve kalastik on rikas latikast, särjest, ahvenast ja haugist; leidub ka linaskit, viidikat, roosärge, kiiska ja kokre. Kohalike elanike teatel elavad järves saarmad.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977