Artikkel Kooraste külakeskuse loomisest Lõuna-Eesti Postimehes

09.04.2018

Vald ostis kogukonnale seltsimaja

Tomi Saluveer reporter, 23. märts 2018, 0:05

 Majas on plaanis tulevikus korraldada tantsu- ja salongiõhtuid.

Koorastesse on hiljuti lisandunud uusi elanikke.

Kogukond on korraldanud ka külaelanike hoovis aiakontserte.

 

Kanepi vald ostis Kooraste keskuses asuva endise kauplusehoone, et kohalik kogukond saaks rajada sinna külamaja. Kooraste külamaja tegemisi veab külavanem Urmas Kivirand, kes töötab ka Kanepi gümnaasiumi majandusjuhatajana. Majas on tema sõnul plaanis tulevikus korraldada tantsu- ja salongiõhtuid, seada sisse puidutööring ja paigaldada kangasteljed. Kord kuus pühapäeviti võiksid aga toimuda pannkoogihommikud.

Kanepi vallavanem Andrus Seeme ütles, et külas on väga elujõuline kogukond, kelle algatusel luuakse nüüd ühine kooskäimiskoht. «Inimesi on kodust raske välja saada. Neid peibutavad kõikvõimalikud huvi- ja hobitegevused ning ka internetiavarused,» lausus Seeme. «Eestvedajaid tuleb toetada, et nende hoog seltsielu edendamiseks koos käia ei raugeks.»

Vald ostis endise mõisa külje all asuva hoone ettevõtjalt, kes pidas seal varem kauplust. Pikalt kasutuseta seisnud ehitise ostuhind oli ligi 21 000 eurot, valla omandisse jääv maja antakse Kooraste külaseltsile kümneks aastaks tasuta kasutada.

«Kogukond on öelnud, et nad vallalt suuremat tuge enam ei vaja ning soovivad maja ise korda teha,» rääkis Seeme. «Külakoosolekule kogunenud 40 inimese esimene mõte oli, et otsitakse värvid ja pahtlid kohe välja ja hakatakse remondiga talgu korras pihta.» Vallavanema sõnul loodab külaselts saada siiski raha ka PRIA Leader-programmist.

Valla eesmärk on anda Kooraste külale aastaringne tegutsemisvõimalus, sest sealne initsiatiivgrupp on väga aktiivne. «Nad on teinud talgupäevi, koristanud Kooraste Suurjärve ümbrust ja randa ning andnud välja mitu raamatut Kooraste ajaloost. Avatud on mälestuskivi,» lisas Seeme. «Kogukond on korraldanud ka külaelanike hoovis aiakontserte. Nüüd saab väliüritusteks kasutada külamaja taga asuvat haljas­ala-parki.»

Külamajas on plaanis tulevikus korraldada tantsu- ja salongiõhtuid, seada sisse puidutööring ja paigaldada kangasteljed. Paljud inimesed on vallajuhi sõnul ostnud Koorastesse kinnistuid ja krunte, ehitanud endale suvemaju ning asunud nüüd aktiivselt ka külaelu toetama. «Selles mõttes on väike Kooraste küla väga aktiivne.»

Selts on maja kordategemiseks kirjutanud PRIA Leader-programmi taotluse 45 000 euro saamiseks, et teha korda hoone katus, aknad-uksed ja puitfassaad, soojustada katusealune ja teha vajalikud sisetööd. Maja sisustamiseks loodetakse abi saada kohaliku omaalgatuse programmist.

«Maja võiks tuua kokku rahvast üle kogu Kanepi valla: saame seda välja üürida kõikidele soovijatele. Näiteks sünnipäevadeks ja muudeks sündmusteks − peaasi, et see leiaks aktiivset kasutust,» lausus Kivirand. «Kui kõik läheb plaanide kohaselt, võiks hoone saada valmis 2019. aasta sügiseks.»

Ilma huvita inimesi tantsima ei pane 

«Ega me olekski hoonet niisama ostnud, kui poleks külas olnud eestvedajate ja seltsi selget huvi,» rääkis vallavanem Seeme. «Väga raske on osta kusagile maja ja jääda lootma, et keegi tuleb ja hakkab seal tantsima ning üritusi korraldama.»

Põlvamaal Kanepi vallas on lisaks Kanepi alevikule 49 küla, kokku on vallas seega täpselt 50 asulat. Kooraste küla asub 10 kilomeetrit Kanepist edelas, Vidrike-Kooraste ja Jõksi-Kooraste ürgoru ristmel järverohkel maastikul.

Loome koos Kooraste külakeskuse

27.02.2018

Kooraste külaselts kutsus 3. veebruaril kohalikku rahvast endisesse Kooraste kauplusehoonesse arutelule. Kuna Kooraste külaelu on viimastel aastatel hoogustunud, nähti paljude inimeste poolt vajadust luua päris oma kooskäimise koht.

Kooraste külaselts on seni jaksanud korraldada külaliikumise ja kohaliku kogukonna aktiviseerimise eesmärgil erinevaid spordi- ja kultuuriüritusi, mis on enamasti suvised ehk siis hooajalised ja ühekordsed üritused. Juba pikemat aega on olnud vajadus ja soov muuta tegevusi mitmekesisemaks ning laiahaardelisemaks. Nii kunagiseid põliselanikke ja nende järeletulijaid, praeguseid külaelanikke kui ka külalisi kaugemalt on väga raske kokku tuua olukorras, kus tegelikult puudub kokkusaamise koht, mis oleks avatud aastaringselt ning kaetud erinevate tegevusvõimalustega.

Kanepi vald omandas seltsitegevuse edendamiseks ning külaelu arengu soodustamiseks Kooraste külas asuva Mari-Anne kinnistu. Kinnistul asub endine Kooraste poehoone. Külaselts soovib sellesse luua külakeskuse. Külakeskuse loomise eesmärgiks on veelgi enam tugevdada kohaliku kogukonna omavahelist suhtlemist ja regulaarseid ühistegevusi. Seetõttu kutsutigi rahvas kokku, et üheskoos aidata kaasa mõelda, leidmaks ärksaid ja asjalikke ning kõiki Kooraste kandi noori ja vanu ning külastajaid puudutavaid ideid, mis peaks ühes tänapäevases külakeskuses olema. Koos vaadati üle tulevase külakeskuse ruumid, mis samuti kindlasti aitasid ideede genereerimisele kaasa.

Rõõm on tõdeda, et kohale tuli hulgaliselt osalejaid igas vanuses, kokku loeti eakamaid, nooremaid ja lapsi 40 ringis. Selle hoonega varasemalt kokku puutunud inimesed rääkisid, et siin majas pole ammu-ammu olnud niisugust sagimist, kui nüüd. Külaseltsi juht Urmas Kivirand selgitas, et vajadus on poehoone renoveerida ning tulevikus see huvipäraselt sisustada. Külaselts esitab sel aastal taotluse LEADER-programmi, lootes saada investeeringutele toetust. Kohalikud avaldasid soovi lüüa ise aktiivselt kaasa nendes töödes, mida projektidest rahastada ei saa. Juba kevadisel „Teeme ära“ talgutel on planeeritud teha krundi heakorratöid, samuti hoones tehtavad eeltööd lammutamise ja puhastustööde näol.

Kooraste endise poe renoveerimine külakeskuseks paneb aluse kogukondliku kooskäimiskoha tekkimisele. Projekti eestvedajatel on kindel plaan taasluua ajaloolisesse mõisasüdamesse „oma rahva pesa“, kuhu alati saab tulla ja kus on võimalik kokku saada ning pidada tähtpäevi ja suuremaid üritusi.

21.08.2017 Ülimõnusa Kooraste külapäeva 2017 tagasivaade

10.07.2017 Kooraste külapäeva kava

05.06.2017 Selle aasta Kooraste küla rahvapäev toimub 15. juulil


Arhiiv